Tretjega oktobra 2019 smo se v okviru projekta Rastem s knjigo 2019 z učenci 7. a in 7. b razreda odpravili na kulturni dan v Novo mesto. Jutro je bilo megleno in mrzlo, zato smo malico pojedli v šolski jedilnici, nato pa ob 9. 30 hitro smuknili na avtobus, ki nas je odpeljal v center mesta. Najprej smo se ustavili pred Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto ter se razporedili v dve skupini. Ena skupina si je najprej ogledala kulturne znamenitosti mesta, druga pa je vstopila v knjižnico. Tam nas je že čakala prijazna knjižničarka, ki nam je tik ob vhodu pokazala razstavljene faksimile najpomembnejših knjig, ki so oblikovale slovenski jezik ter njegovo kulturo: Dalmatinovo Biblijo, Valvasorjevo Slavo Vojvodine Kranjske, Prešernove Poezije …. Nato smo se pomaknili v sobo Boga Komelja, ki je bil prvi upravnik knjižnice in je prvi zbiral in urejal tudi neknjižno gradivo na tem knjižnem oddelku. Tukaj smo se seznanili z redkim in dragocenim starejšim knjižnim in neknjižnim gradivom: z rokopisi in s tipkopisi mnogih znanih Slovencev, predvsem s področja Dolenjske, s posebnimi bibliofilskimi knjižnimi izdajami, s knjižnimi ilustracijami (Levstikov Martin Krpan), z umetniškimi slikami, osebnimi predmeti (črnilnikom in naočniki Frana Levstika), s fotografijami, prvimi izdajami časopisov. Posebej zanimive so bile stare razglednice, ki so si jih ljudje pošiljali ob praznovanju božiča in Miklavža. Potem nam je knjižničarka prijazno razkazala znamenitosti mesta: pred knjižnico smo izvedeli zanimive podrobnosti o njenem nastanku, si ogledali spomenik Marijana Kozine, se ustavili na Prešernovem trgu, se sprehodili do Mestne hiše (Rotovža), kjer smo si pogledali doprsna kipa Janeza Trdine ter Dragotina Ketteja, šli mimo Dolenjskega muzeja, se ustavili pri frančiškanski cerkvi sv. Lenarta ter šli mimo Jakčevega doma, ki deluje v okviru Dolenjskega muzeja. Nato smo se zbrali v Parku Rastoče knjige ob knjižnici ter se zamenjali z drugo skupino. Druga knjižničarka nam je razkazala študijski oddelek, oddelek za odrasle ter oddelek za mladino. Ogledali smo si tudi knjižno polico, ki je namenjena osebam z motnjami v branju in disleksijo. Knjižničarka nam je razložila tudi, na kakšen način lahko najdemo knjige na knjižnih policah ter kako iščemo knjižno gradivo v programu COBISS. Na koncu smo si ogledali kratek predstavitveni film, ki se je nanašal na letos izbrano knjigo za osnovnošolce z naslovom Elvis Škorc, genialni štor mladinske pisateljice Janje Vidmar, učenci pa so za darilo dobili tudi vsak svoj izvod izbrane knjige ter se polni novih vtisov ob 13. uri vrnili v šolo.

Jasmina Kokalj, prof.