Ideja o zbiranju sredstev za ukrajinske otroke se je rodila na mobilnosti projekta Erasmus+, kjer smo se v okviru projekta Novi mediji v demokratični družbi na Portugalskem ukvarjali s temo vojne v Ukrajini. Že takrat smo z učenci sklenili, da bomo izvedli dobrodelno akcijo. Moči smo združili »Erasmovci« in  »Prostovoljci«, ki smo akcijo peko piškotov že večkrat izvedli v preteklih letih. Tokrat smo želeli zbrati večji znesek, zato smo napeli vse moči. Povezali smo se z našo kuhinjo, lokalnimi donatorji in napekli zares veliko medenjakov. Sledilo je  obvestilo po šolskem ozvočenju: »Živimo v lepi in mirni deželi in v petek je naša šola dišala po sveže pečenih medenjakih. Žal ni povsod tako. V Ukrajini divja vojna in mnogo otrok se srečuje z žalostjo,  s strahom in lakoto. Zato bomo jutri v torek, 5. aprila 2022, na šoli prodajali medenjake. Poimenovali smo jih medenjaki Miru in sreče. Zbran denar bomo namenili za ukrajinske otroke iz sirotišnice Lugansk.« Odziv je bil izjemen. Prodali smo vse medenjake in zbrali 1.070 eur ter znesek nakazali na ZPM Moste Polje. Ob misli na malčke iz sirotišnice se nam je utrnila še ideja, da bi jih lahko razveselili z blazinicami, ki bi jih izdelali zanje. Izdelali smo 20 blazinic. Blazinice smo porisali z otroškimi motivi, vsaka oddelčna skupnost je narisala motiv, učenci prostovoljci pa so blazinice s pomočjo učiteljice Antonije Miklavčič Jenič zašili. Nastale so res lepe in mehke blazinice/ninice. Z ZPM Moste Polje smo se dogovorili, da nam bodo pomagali pri dostavi blazinic v Postojno, kjer so nastanjeni ukrajinski otroci. Veseli in ponosni smo na uspešno izpeljano humanitarno akcijo. Brez donatorjev, ki so prispevali material, akcija ne bi bila tako uspešna, zato se zahvaljujemo podjetju Slorest d.o.o. in njihovim kuharjem, lokalnima čebelarjema Blažu Šerclju in Branku Šenici za sestavine za medenjake ter podjetju Svet metraže za blago. Kot vedno pa največ štejejo dober namen, pozitivna energija in medsebojna povezanost. V akciji smo povezali celo šolo. S takšnimi dejavnostmi učence ozaveščamo o razmerah po svetu, jih učimo solidarnosti in humanosti, da lahko s svojim delom in aktivnostjo pomagajo drugim ter tako spreminjajo svet na bolje.

mag. Helena Arzenšek Krajačič, prof.