V petek, 20. septembra 2019, je bila v OŠ Mokronog svečana prireditev Naj Kulturna šola za leto 2019, ki je bilo za vse slovenske šole na ravni države. Iz naše regije sta sodelovali še OŠ Grm iz Novega mesta in OŠ Vinica iz Bele krajine. Tega dogodka so se udeležile šole, ki so za ta naziv zaprosile prvič in tiste, ki so naziv že podaljševale. Iz vsake šole smo bili povabljeni mentorji Kulturne šole in dva učenca, iz enajstih nominiranih šol pa so bili povabljeni tudi ravnatelji. Dopoldne smo imeli delavnice učenci in učitelji. Po kosilu je sledih sprehod po Mokronogu od šole do kulturnega doma, kjer se je ob 14. uri začela sklepna prireditev z razglasitvijo Naj kulturne šole za leto 2019. Za ta naziv so kandidirale šole v treh kategorijah, in sicer; majhne šole s podružnicami, srednje velike šole in velike šole. Tako so tudi prejeli nazive: OŠ Šentrupert je naj kulturna šola med majhnimi šolami s podružnicami, OŠ Vransko med srednje velikimi šolami In OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas med velikimi šolami. Naj kulturna šola v Sloveniji za leto 2019 je OŠ Boštanj, ki bo v letu 2020 tudi gostiteljica srečanja.Iz naše šole sta se tega srečanja poleg mene udeležila še učenca Andraž Matoš in Tit Ćatović, ki sta v preteklih letih največ nastopala na javnih prireditvah. Dobili smo zastavo kulturne šole in podaljšan naziv do leta 2024. Takrat ga bo potrebno spet obnoviti.

Marija Andrejčič