V petek, 25. 11. 2022, smo z učenci sedmih razredov izvedli kulturni dan Rastemo s knjigo. Odpeljali smo se v Novo mesto, in sicer v Knjižnico Mirana Jarca, kjer so nas toplo sprejeli. Seznanili so nas z različnimi knjižničnimi oddelki ter nas odpeljali tudi v bolj ali manj skrite kotičke mestne knjižnice. Že pri vhodu je našo pozornost pritegnila knjižnica semen, ki omogoča izmenjavo raznolikih semen domačih rastlin in s tem teži k ohranjanju avtohtonih vrst rastlin. Pot nas je nadalje vodila čez študijski oddelek do oddelka za odrasle, nato pa do mladinskega in otroškega oddelka. Da smo si sprehod po knjižnici zares zapomnili, so poskrbele stripovske umetnine, ki bogatijo stopnišče vse do na novo oblikovane Stripoteke – prijetnega prostora za branje stripov in druženje. Od tam nas je pot vodila skozi bogato zbirko raznolikih umetniških del znanih slovenskih avtorjev in vse do osebne knjižnice žlahtnega komedijanta ter Prešernovega nagrajenca Janeza Cesarja. Ogled knjižnice se je zaključil s prevzemom darilne knjige Reformatorji v stripu, s pomočjo katere lahko spoznavamo slovenske reformatorje na zanimiv in zabaven način. Pot iz knjižnice nas je vodila še na sprehod po centru Novega mesta, kjer smo se sprehodili do Prešernovega trga in mimo Anton Podbevšek Teatra, pa vse do spomenika Dragotinu Ketteju. Pot je bila polna novih informacij o zgodovini mesta ter o priznanih avtorjih, ki so delovali na tem območju. Z obogatenim znanjem smo se polni vtisov vrnili nazaj v šolo.

Sara Trampuž