V četrtek, 14. 4. 2022, so se učenci 7. r udeležili atraktivnega dneva dejavnosti Robotika in programiranje. Kot vodja dejavnosti s tehničnega področja sem se  veseljem odzvala na povabilo Razvojnega centra Novo mesto, ki je priredil dneve odprtih vrat tudi za učence OŠ. Center razvoja, raziskav in inovacij (CRRI), ki deluje pod okriljem Razvojnega centra Novo mesto, že pet let aktivno deluje na področju robotike in Industrije 4.0. V januarju 2021 so prvič organizirali dneve odprtih vrat s predstavitvijo trendov v Industriji 4.0, oktobra preteklo leto pa tudi zagnali Laboratorij za tovarne prihodnosti (LABTOP). V ta namen prirejajo »DNEVE INDUSTRIJE V PRAKSI 4. 0«, letos na temo RAZMIŠLJAJMO DIGITALNO 4.0. Nekaj dni je namenjenih gospodarstvu, nekaj tudi šolam. Za šolarje so pripravili delavnice Robotike in zabavnega programiranja, kjer so učenci spoznali osnove programiranja preprostih robotkov. Nekateri so čisto na novo spoznali osnove programiranja in sestavljanja robotkov, nekateri so svoja znanja nadgradili. Vsekakor so pri svojem delu zelo uživali. Nastali so zanimivi, delujoči izdelki: plesalke, kolesarji, avtomobilski brisalci, pametna vozila,motoristi… Nekaj vtisov: Teja:« Bilo mi je zanimivo, ker sem se naučila nekaj novega. V kratkem času smo izdelale delujočega robotka.« Tia:« Zelo mi je bilo všeč. Želim si več takšnih dni«. Noel: »Tehniški dan je bil zelo zanimiv in poučen. Nekateri sošolci niso še nikoli programirali, naučili so se osnove kodiranja v scratchu programu, ki je prirejen za Lego modele. Nekateri, kot jaz, ki imamo predznanje, pa smo zgradili zahtevnejše modele, ki se lahko razvijejo v uporabno idejo.«Na koncu so nam predstavili »pravo« tovarno v okviru Laboratorija za tovarne prihodnosti (LABTOP). Preizkusili smo tudi virtualna očala in spoznali, kaj vse zmore 3D tiskalnik.Na začetku sta bila z nami celo novinarja Radia 1 in časopisa Dnevnik, ki sta zabeležila nekaj vtisov učencev in učiteljev, ki so bili vsi zelo pozitivni. Dan smo zaključili z željo, da tudi v naslednjem letu sodelujemo na tak način.

Zapisala:

Helena Jordan