Letošnje leto je bilo drugačno v vseh pogledih, zato je tudi valeta potekala na drugačen način, ločeno za oba oddelka. V četrtek, 10. 6. 2021, so valeto pripravili učenci 9. b, v petek, 11. 6. 2021, pa še učenci 9. a oddelka. Obe prireditvi sta potekali v popoldanskem času v šolski jedilnici. Poleg učencev, učiteljev in ravnateljice so bili prisotni tudi njihovi starši ter bratje in sestre. Valete se je udeležil tudi topliški župan Franci Vovk. Rdeča nit letošnje valete je bilo križarjenje s križarko, ki je oba oddelka varno pripeljala skozi osnovnošolsko izobraževanje. Prikazali so, kako je potekalo njihovo življenje na šoli ves ta čas. Učencem so bile podeljene različne pohvale za njihov trud in aktivnosti ter priznanja za dosežke na tekmovanjih. V obeh generacijah skupaj je bilo kar deset učencev, ki so vseh devet let šolanja dosegli najvišje učne dosežke in so bili zapisani v zlato knjigo. Učiteljski zbor pa je podelil tudi dve zlati peresi. Dobitnika letošnjih zlatih peres sta bila Lana Furtula iz 9. b in Andraž Matoš iz 9. a oddelka. Slednji je letos osvojil tudi zlato Preglovo priznanje na državnem tekmovanju iz kemije. Valeti sta minili v prijetnem in sproščenem vzdušju. V ponedeljek, 14. 6. 2021, so se devetošolci poslovili še od vseh učencev na šoli. Prireditev je potekala na šolskem igrišču, kjer so bili prisotni še osmošolci in prvošolci. Preostali učenci pa so program spremljali preko videokonference (zooma-a) v razredu. Devetošolci so pripravili in zapeli pesmi za učitelje, himno ter pripravili zabavne igre za osmošolce, ki so se borili za ključ. Novi lastniki prestižnega ključa in častnega naziva so postali učenci sedanjega 8. a oddelka. V zahvalo za njihovo zapuščino, so se jim s simpatičnimi darili in točkami zahvalili osmošolci in prvošolci. Vsem devetošolcem iskreno čestitava za uspešno zaključeno osnovnošolsko izobraževanje ter jima želiva na nadaljnji poti obilo sreče in uspeha.

Razrednika devetošolcev Helena Jordan in Gašper Štih

PESEM O KORONI

Septembra v deveti razred smo prišli,

a le dva mesca sedeli za šolskimi klopmi.

Na obisk prišla je znanka,

o kateri lahko napisal bi dva dolga članka.

Njena bližina nam ni nič prijetna,

želimo si, da bila bi le novica spletna.

November začel se je prek interneta,

mi želel si, da ne bi trajal do konca leta.

Naša jutranja navada postala je drugačna,

pet minut pred začetkom ure smo vstali.

Naša soba ostala je mračna,

se le na internet povezali.

Priključili smo se na uro,

niti kamere prižgali,

učitelji nas gnali,

da iz postelje smo vstali.

Odprli zvezek na napačni strani,

saj oči bile so še zaspane.

Ocene so se hitro nabrale,

ene so bile zaslužene druge zgoljufane.

Končno kmalu se končala je ta mora,

po hodnikih začeli smo hoditi.

Šola spet postala nora,

se spet začeli skupaj veseliti.

Kljub temu, da v šolo smo prišli,

nova pravila smo spoznali.

Pouk potekal je drugače,

saj smo skozi maske se smejali.

Kljub maskam in razdalji,

deveti razred smo končali.

Skozi leto skupaj smo zdržali,

se ogromno presmejali.

Ostanite zdravi,

imejte se radi

in učitelji ne pozabite,

v srcu bomo za vedno z vami.

Kristi Ladiha in Mija Muren, 9. a

VALETA 2021 skozi oči B-jevke

Ura je bila 16.00 in učenci 9. b smo bili že pridno zbrani v šolski telovadnici. Skupaj z našim plesnim učiteljem Robijem Grmekom smo še enkrat povadili vse plese ter še dokončno utrdili naše plesno znanje. Po generalki smo klepetali, se smejali ter vsi nervozno čakali na prihod staršev ter učiteljev. Če prevrtimo naprej: ura je par minut čez peto popoldne in v telovadnico vstopamo v koloni. Pred sabo vidimo le raznobarvne črte igrišč za košarko, odbojko in drugih iger v telovadnici. Nad nami sijejo močne dvoranske luči, skupaj z naravno svetlobo, ki prihaja iz strešnih oken. Postavimo se vsak na svoje mesto, pred seboj pa zagledamo gručo staršev in učiteljev, vse z nasmehom na obrazu in polni pričakovanj. Robi spusti glasbo in naše poplesavanje se začne. Po zadnjem  plesu pošljemo starše ter učitelje v jedilnico, medtem ko se mi zberemo v središču telovadnice ter se skupaj smejimo našim prepoznim začetkom, napačnim obratom ter drugim malenkostnim napakicam. Fotograf nas ujame v pravem trenutku. Ob slavnostni glasbi vstopimo v popolnoma drugačno jedilnico, kot smo je vajeni. Vse je zelo »nobel«, za kar smo se trudili kar nekaj časa.  Posedemo se na odru, nato se razgiban, sproščen program valete prične. Predstavitveni film naše posadke je bil zelo zanimiv in hudomušen. Popelje nas v naše začetke potovanja in se konča z dejavnostjo današnjega mladostnika. Podeljena so priznanja, izrečene iskrene besede zahvale učiteljem, staršem in drugim delavcem šole. Ne manjkajo vrtnice in lepe misli. Za starše smo izdelali tudi razredno glasilo, ki vsebuje utrinke iz našega devetletnega križarjenja po razburkanih vodah Osnovne šole Dolenjske Toplice. Tudi starši so izrekli zahvalo vsem delavcem šole, posebej pa še naši razredničarki Heleni Jordan, ki nas je usmerjala zadnja štiri leta. Starši  so nam podarili fotoknjigo, ki vsebuje njihove napotke za nadaljnje življenje ter zapestnico s simbolom večnosti. Valeto smo končali okoli sedme ure ob druženju s starši, sošolci in učitelji v jedilnici. Letošnja valeta je resda bila nekoliko posebna zaradi nošenja mask ter raznih drugih ukrepov, a vsi smo se zelo potrudili, da je stekla, kar se da gladko. Lahko rečemo, da je bil to izjemen zaključek leta, ki ga bomo z veseljem hranili v spominu. Ta dogodek bo z lahkoto pozitivna tema nadaljnjih pogovorov na obletnicah valete ali pa samo med nedeljskim kosilom.

Lana Furtula, 9. b