V zadnjem tednu septembra je učence Osnovne šole Dolenjske Toplice do šole »pripeljal« Pešbus. Na šoli smo se namreč odločili, da bomo letos sodelovali v akciji Pešbus. »S Pešbusom se učenci v šolo odpravijo peš v organiziranih skupinah po domišljeno začrtanih poteh in po stalnem urniku. Otroci uživajo v sprehodu s svojimi sošolci in v spremstvu odrasle osebe, staršem pa ni potrebno vsakodnevno skrbeti za jutranji prevoz.« (Vir: http://www.aktivnovsolo.si/) Otroci, ki hodijo v šolo peš ali s kolesom, so telesno bolje  pripravljeni kot tisti, ki se vozijo. Prav tako je dokazano, da se taki otroci tudi sicer več gibljejo in tako lažje sledijo pouku. Za začetek smo se odločili za poskusno vožnjo, ki je trajala od 24. do 28. septembra 2018. Prijavnice smo ponudili učencem od 1. do 5. razreda, ki živijo na območju Dolenjskih Toplic in od njihovega doma do šole ne vodi varna pot. Glede na prijave smo pripravili ‘vozni red’ in ‘progo’ Pešbusa.  K sodelovanju smo povabili starše, stare starše in ostale, ki so se lahko vsako jutro prelevili v »šoferja« Pešbusa. Na vabilo se je odzvalo kar nekaj staršev, tako da bi se ob tej priložnosti zahvalila za sodelovanje Primožu Žlaku, Ireni Kastelic, Sari Muška Žlak, Brigiti Zupančič Tisovec, Heleni Gorše, Lauri Čengija, Majdi Gazvoda, Maji Smerdu ter Tomažu Gimplju, ki so varno pripeljali učence do končne postaje, šole.Kljub temu, da nam vreme ni bilo ravno naklonjeno, je Pešbus vsako jutro učence pripeljal v šolo. Učenci so cel teden pazili na svojo vstopnico, v katero sva jim koordinatorja podelila štampiljko za uspešno prehojeno pot.  Odgovori učencev, ki so bili anketirani, kažejo, da jim je bila hoja v naravi všeč, ker so se razgibali, imeli na poti v šolo občutek varnosti, skrbeli so za okolje (brez avtomobila v šolo), hodili so s prijatelji in spremljevalci, na končno postajo pa prispeli veseli in srečni.  Zahvaljujeva se tudi za odgovore, ki so nam jih poslali spremljevalci oz. starši, ki so na splošno ocenili Pešbus kot pozitivno izkušnjo in povedali, da tam, kjer ni varnih šolskih poti, odrasli otroke varno pospremijo ter jih naučijo varnega obnašanja na poti v šolo.Pešbus je zaenkrat zaključil s svojo vožnjo, mogoče pa vas v spomladanskem času v Dolenjskih Toplicah zopet pričakajo table s postajami, na katerih bo otroke pobiral Pešbus.

Koordinatorja Katja Bučar in mag. Mihael Potočar