Skoči na glavno vsebino

22. septembra je bil zaključen regijski izbor za Dolenjsko v tekmovanju za Male sive celice. Naša šola je na regijskem izboru sodelovala z dvema ekipama. Ekipo sestavljajo trije učenci, in sicer eden iz 7., 8. in 9. razreda. Iz šol lahko sodeluje toliko ekip, kolikor ima šola oddelkov ( do 9 oddelkov 1 ekipa, 18 oddelkov 2 ekipi itd., šola gostiteljica pa ima eno ekipo več). Letos je regijsko tekmovanje potekalo na daljavo že 15. septembra. Ekipa, ki so jo sestavljali Andraž Matoš, Ema Zamida in Mark Sajevec, je zbrala 39 točk in se tako uvrstila na 5. mesto. V ožji izbor lahko pride samo ena ekipa iz sodelujoče šole, iz cele dolenjske, belokranjske in posavske regije pa osem ekip. V izbor za tekmovanje na TV Slovenija so se poleg naše šole uvrstili še učenci iz naslednjih šol: OŠ Trebnje, OŠ Center Novo mesto – mimogrede ta šola je bila tudi gostiteljica finalnega izbora – OŠ zbora odposlancev Kočevje, OŠ Otočec, OŠ Leskovec pri Krškem, OŠ Mirana Jarca Črnomelj in OŠ XIV. divizije Senovo. Vsaka šola je prinesla v finalno tekmovanje že točke iz pisnega dela; in sicer: prvouvrščena 8 točk, druga 7 točk, naša šola je imela 4 točke. Naši nasprotniki na finalnem izboru so bili učenci OŠ Otočec, ki so na ustnem delu dosegli enako število točk kot naši, imeli pa so eno točk več iz pisnega dela. Tekmovanje je potekalo v šolski knjižnici pod strogimi varnostnimi in higienskimi ukrepi ter priporočili NIJZ-ja in MIZŠ. V knjižnici sta bili samo dve ekipi. Izmed teh osmih šol pa se bodo samo štiri pomerile na RTV Slovenija. Katere pa ne vemo, ker smo morali takoj po končanem ustnem delu zapustiti šolo.

Kakor koli že našim učencem iskreno čestitam za ta uspeh in jim želim še veliko uspehov na ostalih tekmovanjih.

                                                                                               Marija Andrejčič

 

Naša šola je tudi letos sodelovala na kvizu male sive celice. Po nekaj letih se je ekipa šole uvrstila na regionalni predizbor za nastop na televizijskem delu tekmovanja. Na predizboru sta morali naši ekipi rešiti testno polo. Ena izmed ekip sestavljena iz Andraža Matoša, Eme Zamida in Marka Sajevca, je izbrala dovolj točk, da se je uvrstila med najboljšo osmerico dolenjske regije. Uvrstili smo se na 5. mesto, zato smo v torek, 22.9.2020, odšli na OŠ Center Novo mesto, kjer smo se pomerili s četrto uvrščeno OŠ Otočec, s katero smo bili izenačeni že na šolskem tekmovanju. Na regionalnem tekmovanju je vsaka šola morala odgovoriti na 4 vprašanja, vsako iz drugače tematike; glodavci, mestne občine, zastave EU in rastline z rdečimi plodovi. Tudi po teh 4 vprašanjih smo bili izenačeni, a so na televizijski del uvrstili osnovnošolci iz Otočca, saj so se na šolskem tekmovanju bolj približali odgovoru, koliko je povprečna velikost slovenske občine – 96 km2. Tako smo ostali brez televizije, a smo se domov vrnili kljub temu ponosni, na to kar smo po dolgih letih dosegli.

                                                                                                Andraž Matoš, 9. a

Dostopnost