V četrtek, 25. novembra, so učenci 7.a in 7.b razreda imeli kulturni dan. V okviru projekta Rastemo s knjigo smo se po šolski malici z avtobusom odpeljali v dolenjsko prestolnico. Tam smo obiskali Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto, kjer sta jih pričakali prijazni knjižničarki. Najprej smo si ogledali študijski oddelek, nato očem zelo prijeten oddelek za mladino, kjer nam je bila predstavljena posebna knjižna polica, namenjena osebam z motnjami v branju in disleksijo. Občudovali smo tudi lepo urejen in obsežen oddelek za odrasle. Nadaljevali smo v posebni sobi v kletnih prostorih, kjer smo si ogledali predstavitveni film o samem delovanju knjižnice in njeni zgodovini. Izvedeli smo, da novomeška knjižnica sodi med deset najlepše arhitekturno urejenih knjižnic v Evropi. Spoznali in prejeli pa smo tudi darilno knjigo Vinka Möderndorferja Jaz, Andrej, ki je tudi vključena v obvezno šolsko branje. V t.i. Parku Rastoče knjige, ki se nahaja tik ob obiskani knjižnici, smo si med kratkim odmorom izmenjali mnenja in izkušnje, saj je kar nekaj učencev rednih članov obiskane ustanove. Drugi del ogleda nas je poučil o nekaterih posebnih zbirkah, v katere so vključene stare in redke knjige, časopisno gradivo, stare fotografije in razglednice ter s pretanjenim občutkom razporejeno staro meščansko pohištvo. Še posebej nas je očarala spominska soba in zasebna knjižnica igralca in režiserja Janeza Cesarja, po katerem se imenuje tudi ulica v Novem mestu. Del našega kulturnega popotovanja pa je bil tudi voden ogled po nekaterih kulturnih znamenitosti mesta. Pot nas je vodila mimo Anton Podbevšek Teatra, Stolnice sv. Nikolaja, Dolenjskega muzeja, doma Božidarja Jakca, prekrasnega Brega in nenazadnje smo tudi potelovadili po strmih stopnicah navzdol proti reki Krki in nazaj. Čeprav je bilo jutro tega dne sivo, megleno in hladno, nas je ob sklenitvi našega kulturnega raziskovanja pozdravilo sonce in zadovoljni smo se odpeljali nazaj v Dolenjske Toplice.

Tina Kocjan