12. 9. 2023 zjutraj smo se prostovoljci iz 8. in 9. razreda s pedagoginjo Heleno Arzenšek Krajačič odpravili v Knjižnico Mirana Jarca v Novem mestu. Udeležili smo se dogodka V jati z drugačnimi, ki je namenjen druženju, spoznavanju in sprejemanju oseb z  intelektualno in gibalno oviro. Tema letošnjega leta je bila spoznavanje kulturnih ustanov. V knjižnici so nas pričakali varovanci Osnovne šole s prilagojenim programom Mirna, njihove učiteljice in knjižničarke novomeške knjižnice. Nato smo šli v prostor, kjer nam je ena od knjižničark povedala zgodbo o velikanih. Po malici smo šli v drugo sobo, kjer nam je druga knjižničarka s kamišibajem predstavila zgodbo Janeza Trdine: Velikani.

Sledilo je druženje in ustvarjalna delavnica, kjer je vsak iz vrvice izdelal svoj obesek velikana. Med izdelovanjem smo se drug drugemu predstavili, se pogovarjali, smejali in si pomagali. Spoznali smo, da so nekateri varovanci stari že 25 let, izgledajo pa precej mlajši. Pogovarjali smo se o šoli, o stvareh, ki jih radi počnemo, naredili smo nekaj »selfijev« za spomin. Obljubili smo jim, da jih pridemo obiskat na Mirno. Dan je bil zabaven, drug od drugega smo se veliko naučili in ugotovili, da imamo vsi radi pripovedke.

Tibor Gimpelj Smerdu in Ožbej Fink, 8. b